Design Övrigt
1363372

Hertha Bengtson

(Sverige, 1917-1993)
Hertha bengtson, servisdelar, 36 st, "koka blå", porslin, rörstrand.

Hertha Bengtson, servisdelar, 36 st, "Koka Blå", porslin, Rörstrand.

Bestående av:
12 kaffekoppar med fat, höjd 8 cm
12 assietter, (dessa med slitage, en med ett stort nagg) diameter 17 cm.
3 rektangulära serveringsfat, längder 30-37 cm.
1 rektangulärt djupt serveringsfat, längd 39 cm.
1 severingskål, diameter 21,5 cm.
1 runt serveringsfat, diameter 19,5 cm.
1 tekanna med lock, höjd 16 cm.
1 kaffekanna med lock, höjd 18 cm.
1 terrin med lock, höjd 21 cm.
1 karott, höjd 9,5 cm.
1 smörskirare med lock, höjd 9 cm.
1 såssnipa med lock, höjd 12 cm.

Slitage. Repor. Ställvis med nagg.

Alexander Johansson
Alexander Johansson
+46 (0) 70 788 84 71

Utropspris
3 000 SEK
Rekommendationer