Carl Gustaf Hiort af Ornäs, bord med två hurtsar, HMN Huonekalu Mikko Nupponen, 1960-tal.
Set bestående av fyra separata delar: svartlackerat, triangelformat benställ, två hurtsar och bordsskiva. Längd 205 cm, djup 40 cm, höjd 67 cm.
Enstaka fanerskador. Märken, repor.