Marcel Breuer, fåtöljer, ett par, modell "B35", Thonet, 1970-tal.
Kromad stålrörskonstruktion. Sits och rygg i rotting. En etikettmärkt den andra bär spår av etikett. Sitthöjd ca 37 cm.
Smärre slitage. Smärre skador på rotting.
Inköpta på Nordiska Galleriet, Stockholm på 1970-talet.