Versace, servisdelar, 29 st, porslin, "Ikarus Medallion Méandre d'Or", Rosenthal.
6 tallrikar 27 cm.
6 tallrikar 22,8 cm diameter.
6 djupa tallrikar, 22,8 cm diameter.
6 koppar med fat, höjd 7,3 cm.
3 assietter 18,3 cm diameter.
1 serveringsfat längd 28,3 cm.
1 skål diameter 25 cm.
I originalkartonger, en kopp i originalkartong men ej för kopp. 1 assiett samt serveringsfatet saknar kartong.
Ställvis smärre slitage på kartonger.
Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.