Ludwig Mies van der Rohe, fåtölj, "Barcelona",
Stomme av förkromat stål, dynor klädda med brunt skinn, sitthöjd 42 cm
Bruksslitage. Repor. Senare klädsel. Märken.
Inköpt 1961/62