Arne Norell, fåtöljer ett par, "Sirocco" Arne Norell Möbel AB, Aneby.
Stomme av jakaranda klädsel av brunt läder. Lösa plymåer i sits, extra sittdynor tilvverkade av Norell medföljer. Sitthöjd ca 37, höjd 67 cm.
Två st extra dynor, remmar senare tillverkade i original av Norell medföljer framstår som nya (kvitto medföljer), skinn med åldersrelaterat slitage, revor.
Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.