Gunnel Nyman, vas, "Musselglas", Nuutajärvi Notsjö Finland 1950-60-tal.
Klar glasmassa med dekor av små stickblåsor. Signerad G Nyman Nuutajärvi Notsjö, höjd 33 cm.
Obetydligt ytslitage.