Design Möbler
1364610

Olavi Hänninen

(Finland, 1920-1992)
Olavi hänninen, fåtölj, 1980-tal.

Olavi Hänninen, fåtölj, 1980-tal.

Laminerad samt målad björk. Fast stoppad sits och nackdyna. Total bredd 57 cm. Sitthöjd 38 cm. Total höjd 110 cm.

Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Märken.

Proveniens

Airi Snellman-Hänninens och Olavi Hänninens privata samling.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Klubbat pris
1 200
12 384
1 352
Utropspris
1 200 EUR
Budhistorik (8 bud)
26 nov 10:14
1 200 EUR
26 nov 10:14
1 150 EUR
26 nov 10:14
1 100 EUR
26 nov 10:14
1 050 EUR
26 nov 5:51
1 000 EUR