Militaria Vapen
1364628

Shamshir, 1800-tal

Shamshir, 1800-tal.
Shamshir, 1800-tal.
Shamshir, 1800-tal.
Shamshir, 1800-tal.
Shamshir, 1800-tal.
Shamshir, 1800-tal.
Shamshir, 1800-tal.

Böjd klinga med fäste av mässing med kavel av horn. Träbalja klädd med skinn och graverad vitmetall. Längd 91 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre skador.

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Utropspris
6 000 SEK