1364688

Axel Johan Fägerplan

(Sverige, 1798-1865)
Axel johan fägerplan, tillskriven, olja på duk/pannå.

Axel Johan Fägerplan, tillskriven, olja på duk/pannå.

"Johan Peter Westring" (1753-1833). 58 x 45 cm. Samtida ram.

Något krackelerad.

Placering: T55
Proveniens

Tidigare i häradshövding P Orres samling, Stockholm.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II, sid 920. (SPA 1925:642).

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

600
59
67
Utropspris
4 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (3 bud)
11 jan 18:16
600 SEK
10 jan 17:59
500 SEK
6 jan 17:47
300 SEK