Casoletter, ett par, Frankrike, Napoleon III, Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft.
Förgylld mässing. Urnformad ljuspipa med lockknopp i form av stiliserad frökapsel, kannelerat kolonskaft på kvadratiskt postament med fyra avslutande tassfötter. Höjd 29 cm.
Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.