Design Möbler
1365605

Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
Arne jacobsen, stolar, 4 st, "t-stolen/hammarstolen" för fritz hansen danmark, 1900-talets slut.

Arne Jacobsen, stolar, 4 st, "T-stolen/Hammarstolen" för Fritz Hansen Danmark, 1900-talets slut.

Stomme av metall, sits och rygg av formpressat lackerat trä, sitthöjd ca 43 cm, märkt plastbricka.

Färgbortfall. Repor. Slitage.

Anna Tenje
Anna Tenje
+46 (0) 739 400 810

Utropspris
3 000 SEK