Arne Jacobsen, stolar, 4 st, "T-stolen/Hammarstolen" för Fritz Hansen Danmark, 1900-talets slut.
Stomme av metall, sits och rygg av formpressat lackerat trä, sitthöjd ca 43 cm, märkt plastbricka.
Färgbortfall. Repor. Slitage.
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.