Esko Pajamies, soffa, "Bonanza" Asko, 1970-tal.
Betsad björk, dragkedsförsedda plymåer med läderklädsel. Bär tillverkarens etikett, "Asko Export". Längd 188 cm, sitthöjd 40 cm, totaldjup 75 cm.
Ställvis omfattande slitage. Nedsutten och skadad sadelgjord. Senare skiva under sitsen. Torrsprickor. Fläckar.