Fritz Kurtz, troligen taklampa Orrefors, 1940/50-tal.

För fem ljuspunkter stomme av metall, skärm av glas med detaljer av gjutet glas, diameter ca 60, höjd ca 60 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Proveniens

Hammenhögs Frö, kontoret.

Utropspris
600 EUR