Carl Fredrik Reuterswärd, The Non-Violence Project Foundation, skulptur numrerad 39/196, 2017
"One World for non-Violence", handmålad resin med plexiglashuv, längd 40 cm, huvens mått 52x27x34 cm. Certifikat inkluderat
Obetydligt ytslitage.
Jubileumsskulpturen uppmärksammar trettioårsjubileet av att den ursprungliga skulpturen restes framför FN:s högkvarter. Den säljs i begränsad upplaga om 196 exemplar - lika många som FN:s medlemsländer.