Golvur, England, 1800-talets början.

Fodral av mahogny. Urtavla av mässing med romerskt index. Pendel och medföljer. Höjd 217 cm. Nyckel finns.

Ej genomgången. Åldersrelaterat slitage. Delar saknas. Torrsprickor.

Utropspris
2 500 SEK