Aly Ben Salem, gouache & akvarell, signerad.
I oasen. I. 39 x 38 cm.
Ej examinerad ur ram.
Aly Ben Salem var en tunisisk/svensk bildkonstnär. Salem utbildade sig vid akademien i Tunis samt i Paris. Han flyttade till Sverige efter kontakt med den svenska konstnärskolonin i Paris. I hans konstnärliga produktion återfinns glasmålningar och gouachemåleri i pastellfärg med inslag av guld, silver och emalj. Motiven föreställer ofta eleganta kvinnofigurer eller sagolika djur.