Knud Larsen, olja på duk, signerad och daterad 1912.
Porträtt föreställande Elizabeth Hagemann. 82 x 66 cm.
Krackelyr. Mindre retuscher.
Familjen Saxild, därefter i arv. Familjen Saxild bodde granne med Michael och Anna Ancher i Skagen.