Nordiska Kompaniet, gungstol, modell "Lovö", formgiven 1939.
Gungstol av furu med lösa dynor. Ritningsnummer 42131 skrivet i blyerts undertill. Sitthöjd 43, bredd 63 cm.
Smärre slitage. Märken.
Nordiska Kompaniets möbeltillverkning startade 1902 i en fabrik i Nyköping. Företaget kallades NK:s Verkstäder och fanns kvar till 1973. Där samlades alla led i möbel- och inredningstillverkningen under ett tak. All inredning till det nya varuhuset tillverkades på fabriken och kunder kunde beställa anpassade möbler. Arkitekten Carl Bergsten var en tid chefsarkitekt och mot slutet av 1920-talet tillträdde Axel Einar Hjorth som chef för NK:s möbelavdelning.
Läs mer