Helena Tynell, taklampa Glashütte Limburg, Tyskland 1960/1970-tal.
Vitt och svart glas. Screentryckdekor. Kupans höjd 33 cm. Diameter 14 cm. Total höjd 64 cm.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott. Ej funktionstestad.