Georg Jensen 2 hängen med kedjor,sterling silver, "Artist heart" av Karim Rashid, "Hidden heart" av Torun Bülow-Hübe
Total vikt 20 3 g. Längd kedjor ca 45 cm, hängen ca 2,5 x 2,5 cm. Hänge av Karim Rashid limited edition. I orginalförpackningar
Slitage. Repor. Nagg. Anlupen.
Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.