Kandelabrar med balusterformat ben, på fyrkantigt passformad fot. dekor av kartuscher och slingrande akantusblad samt en krönande örn. Konverterbara till ljusstakar. För 1-5 ljus vardera. Höjd 56-63 cm. Total vikt: 3044 grams.
otydliga stämplar. Smärre slitage. Skada på ena.