1368950

Kandelabrar/ljusstakar ett par, silver, nyrokoko, Wien, Österrike, 1863.

Kandelabrar/ljusstakar ett par, silver, nyrokoko, wien, österrike, 1863.

Kandelabrar med balusterformat ben, på fyrkantigt passformad fot. dekor av kartuscher och slingrande akantusblad samt en krönande örn. Konverterbara till ljusstakar. För 1-5 ljus vardera. Höjd 56-63 cm. Total vikt: 3044 grams.

otydliga stämplar. Smärre slitage. Skada på ena.

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Utropspris
20 000 SEK
Rekommendationer