Design Möbler
1370924

Carl Malmsten

(Sverige, 1888-1972)
Carl malmsten, tillskriven. soffa, 1900-talets mitt.

Carl Malmsten, tillskriven. Soffa, 1900-talets mitt.

Helstoppad soffa häftad tygklädsel och resårsits. Sarg med intarsiadekor i björk. Etikettmärkt Nils Sundström Tapets.mäst.fören. Kvalité Märke. samt Tapetserarmästare Hans Lindgren. Length 210, sitthöjd 38, höjd 82 cm.

Senare klädsel. Smärre slitage. Smärre fläckar.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
6 000 SEK
Rekommendationer