Madeleine Pyk – en samling F769

Okänd konstnär, omkring 1900, olja på duk.

Annie Wallenberg (född Adelsköld) (1869-1952) med dotter. 162 x 112 cm.

Krackelerad, dukskador.

Proveniens

Diplomaten Gustaf Wallenberg, (1863-1939), svenskt sändebud i Japan 1906-1918 från 1907 också ackrediterad till Kina.

Annie Wallenberg var gift med Gustaf Wallenberg. Gustaf blev 1906 envoyé i Tokyo. De fick barnen Raoul Oscar Wallenberg 1888-1912 (far till Raoul Wallenberg), Karin Wallenberg 1891-1979 och Nita Wallenberg 1896-1966.

Utropspris
8 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801