Jägmästarsabel, Sverige, 1800-talets senare del.

Sabel för jägmästare. Eneggad klinga. Medföljande portepé. Läderklädd balja med tre förgyllda mässingsbeslag dekorerade med växter och jaktmotiv. Total längd 91 cm.

Åldersrelaterat slitage. Balja med bristningar och lagningar.

Utropspris
5 000 SEK