Per Daniel Holm, olja på papp-pannå, signerad PH.
Landskap med sädesfält. 20,5 x 32 cm.
Smärre skador i marginalen.
Ram tillverkad av "AUGUST BERGIN & CO / Stockholm 1 / Fabrik för speglar och tafvelramar”
Målad ”plein air”. Troligtvis utförd i början av 1860-talet under någon av Holms fotvandringar under sommarmånaderna i Värmland, Dalarna och Norge. De flesta av Holms skisser i olja och akvarell ställdes efter hans död ut i Konstnärshuset, Stockholm, "Förteckning öfver Professor P. D. Holms efterlemnade arbeten. Studier och skisser i olja, akvarell och pennteckning", 7-14 november 1903.