Betsad och lackerad flambjörk med intarsia inlägg. Del med jalussi. Raka neråt avsmalnande ben. En låda märkt Boman. Nycklar märkt Paul Boman. Bredd 125 cm, djup 59 cm, utdragbar skrivyta djup 51 cm, totalt djup 84 cm, total höjd 104 cm, skrivytans höjd 73 cm. Nyckel finns.
Smärre fanerskador. Ställvis slitage. Helhetsintrycket är gott.