Silver Bägare & Skålar
1373269

Silverföremål, 9 st: fat, tre servettringar och fem bägare, sannolikt Indien, 1900-tal.

Silverföremål, 9 st: fat, tre servettringar och fem bägare, sannolikt indien, 1900-tal.

Ostämplat silver.
Oval bricka/ fat, längd 34 cm.
Tre servettringar, bredd ca 3,5 cm.
Tre bägare höjd med olika dekor, höjd ca 12 cm.
Två mindre bägare, höjd ca 7 cm.
Sammanlagd vikt 860 g.

Bucklor i brickans och en servettrings kanter. En liten bägares kant lagad. Sedvanligt slitage.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
250 EUR
Rekommendationer