Konst Modern svensk konst
1373452

Carl Magnus

(Sverige, Född 1943)
Carl Magnus, akvarell, signerad och daterad -81.

Utan titel. I. 38 x 45 cm.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Carl Magnus är en svensk skulptör, grafiker och bildkonstnär född i Getinge, Halmstad. Han var verksam som lärare i skulptur på Valands konsthögskola i Göteborg och professor i måleri på Konsthögskolan i Stockholm. Magnus målade under 1960-talet expressiva och kraftfulla målningar, senare övergick han till att skapa skulpturer och måleri uppbyggda av enkla geometriska och arkitektoniska former med symboler som obelisker, pyramider och trappor.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
2 500 SEK