Design Konstglas
1373528

Emile Gallé

(Frankrike, 1846-1904)
Emile gallé, vas, glas, jugend, nancy, frankrike, tidigt 1900-tal.

Emile Gallé, vas, glas, jugend, Nancy, Frankrike, tidigt 1900-tal.

Överfång med etsad dekor av bladverk i cerise mot rosa och orange matterad fond, signerad Gallé. Höjd 17,5 cm.

Smärre ytslitage. Mynningsnagg.

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Utropspris
3 000 SEK
Rekommendationer