Paul Dachsel, vas, porslin, jugend, Ernst Wahliss, Wien, ca. 1911.
Amforaform. Stiliserad organisk dekor av blad i relief. Glaserad. Stämplad med modellnummer '9483', samt med tillverkarens märke. Signerad "P" Höjd ca 24 cm.
Smärre slitage. Mistor. Nagg under fotring.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.