Design Konstglas
1373704

Oiva Toikka

(Finland, 1931-2019)
Oiva toikka, glasfåglar, 3 st, nuutajärvi notsjö, finland.

Oiva Toikka, glasfåglar, 3 st, Nuutajärvi Notsjö, Finland.

Fåglar i oliktonad glasmassa med prickigt mönster. Signerade Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö och etikettmärkta. Längd 10-17, höjd 5-12 cm.

Smärre ytslitage. Tillverkningsdefekt på den grå fågelns hals.

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Utropspris
4 000 SEK
Rekommendationer