Väggur, Holland (Friesland), 1800-tal med äldre delar.

Fodral av ek. Bemålad urtavla med romerska och arabiska siffror. Huv i ek med glasad front och glasade sidopartier. Lod medföljer. Höjd 115, bredd 36 cm.

Ej funktionstestad. Omarbetad från att tidigare ha varit ett golvur. Senare målning. Torrsprickor. Skador. Delar saknas. Sprickor.

Utropspris
5 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38