Bemålad i vitt och bronserad. Riklig skuren dekor av bl.a. fjällskärning och hörnfleuroner. Delvis genombruten rygg, stoppad sits med mönstrad textilklädsel. Kannelerade ben. Längd 167, djup 68, sitthöjd 42, höjd 94 cm.
Slitage, ställvis omfattande. Senare målning. Färgbortfall. Nedsutten stoppning. Skador. Renoverad.