Carlo Scarpa, taklampa, "Polyhedra", Venini, Murano, Italien 1900-talets andra hälft
För 10 ljuspunkter, stomme av bronserad metall behängd med formgjutna prismor av glas, diameter 60 cm, höjd inkl kedja 120 cm. Extra prismor medföljer
Åldersrelaterat slitage. Obetydligt nagg. Ej funktionstestad.