Lätt koniska glas med skärslipad dekor, på fasettslipat ben med rund fot. Höjd 17.5 cm.
Nagg. Smärre tillverkningsdefekter i form av innefattade luftbubblor. Repor åp vissa av glasen. Mynningen slipad så den känns lite vass på vissa ställen på några glas.