Ilmari Tapiovaara, bord, "Pirkka", Laukaan Puu, 1960-70-tal.
Betsad och lackad furu, svartlackerade ben. Längd 150 cm, bredd 77 cm, höjd 67 cm.
Senare lackering på bordsskivan. Smärre färgbortfall på benen.
Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.
Läs mer