Design Möbler
1374949

Bruno Mathsson

(Sverige, 1907-1988)
Bruno mathsson,  fåtöljer ett par, "pernilla", dux, 1900-talets slut.

Bruno Mathsson, fåtöljer ett par, "Pernilla", Dux, 1900-talets slut.

Stomme av bok. Lös dyna i rygg och sits med beige textilklädsel. Avtagbar nackkudde med fästen i brunt skinn. Brännmärkta. Sitthöjd ca 30, Bredd 85 cm, total höjd 97 cm.

Slitage. Märken. Fläckar. Skador på klädsel. Senare skruvar som fäste för nackkudden. Bristningar i kantlädret.

Mikael Nygård
Mikael Nygård

Utropspris
800 EUR
Rekommendationer