Georges de Feure, vas, Art Nouveau, tidigt 1900-tal.
Matterat pressglas och silver. Antikiserande dekor i relief av musicerande kvinnor. Fattning av silver i form av lagerstav vid mynning och fotring, med franska tillverkarstämplar. Höjd 14,5 cm.
Ytsprickor. Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.