Sabel, Husar officersabel, Frankrike ca 1800-1810.

Total längd med balja 100,4 cm, utan balja 96,8 cm, klinga längd 83,3 cm

Något glapp handtag sabel, Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor.

Utropspris
6 000 SEK