Design Konstglas
1375632

Emile Gallé

(Frankrike, 1846-1904)
Emile gallé, vas, överfångsglas, nancy, frankrike, signerad.

Emile Gallé, vas, överfångsglas, Nancy, Frankrike, signerad.

Vad av gult och brun-lila tonat glas, med etsad och slipad dekor av blommor och blad. Signerad Gallé. Höjd 9 cm.

Smärre märke och fläck på halsen. Smärre repor på insidan av halsen.

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Utropspris
2 500 SEK
Rekommendationer