Poul Henningsen

(Danmark, 1894-1967)
Poul Henningsen
(Danmark, 1894-1967)

Poul Henningsen, bordslampa, "PH-4/3", för Louis Poulsen, Danmark.

Opalfärgade glasskärmar, lampfot och hållare i förnicklad mässing. Höjd 52 cm. Diameter 40- 20-11 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Nagg på mellersta skärmen. Minsta skärmen nytillverkning. Skadad skärm medföljer. Nyansskillnader på skärmarna.
Ej funktionstestad. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis. Transporteras nedmonterad.

Proveniens

Enligt given uppgift ur Erik Bryggmans samling.

Bryggman och Aalto var de mest framgångsrika arkitekterna i vårt land på 1920-talet. De reste till flera europeiska storstäder, särskilt i Italien, och fick därigenom internationella influenser och idéer för sina arkitektoniska projekt.

På dessa resor träffade de naturligtvis sina kontinentala kollegor och såg deras hus och design. Bryggman hade blivit bekant i medlet av 1920-talet med bl.a Poul Henningsen och hans fräscha och öppensinnade moderna lampor. Snart introducerade Bryggman också sin nära kollega Alvar Aalto till Henningsen. Trion blev nära vänner, och både Bryggman och Aalto blev de första finska arkitekterna som använde Henningsen-lampor i sina interiörer. Bryggman använde dem i bland annat hotell Hospitz-Betel och Seurahuone och Aalto i sina kyrkor och i Maalaistentalo som nästan helt var upplyst med PH-armaturer, med undantag för ett par Aaltos egna armaturer, som var hans första moderna lampor.

Vid ett av dessa möten kollegerna emellan gav Henningsen en bordslampa till Bryggman, vilken nu är till salu.

Formgivare

Utropspris
5 000 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977