Silver Bägare & Skålar
1376815

Tapio Wirkkala

(Finland, 1915-1985)
Tapio wirkkala, skål, silver (916), tw 4, stämpelsignerad tw, kultakeskus, tavastehus 1962. modellen formgiven 1954.

Tapio Wirkkala, skål, silver (916), TW 4, stämpelsignerad TW, Kultakeskus, Tavastehus 1962. Modellen formgiven 1954.

Blad. Längd ca 12 cm. Vikt 54 g.

Skaftet aningen snett. Smärre bucklor i kanten.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
250 EUR
Rekommendationer