Nils Strinning, bokhylla 1900-talets mitt
Galvar av plastad metall, hyllplan fanerade med teak, 5 st 78x 20 cm samt 10 st 78x30 cm, galvar 4 st 77x30 cm, 4 st 100x30 cm, 1 st 26x30 cm, 1 st 52x30 cm, 1 st 100x20 cm, 2 hyllplan av plastad metall för tidkskrifter 80x35 cm.
Bruksslitage. Märken. Nagg. Smärre skador.
Nils Strinning var en svensk arkitekt och formgivare född i Kramfors. Han studerade vid Tekniska Skolan. Strinning är främst känd för att tillsammans med sin fru Kajsa ha formgivit den så kallade ”Stringhyllan”, som består av fanerade hyllplan som hängs på plastöverdragna metalltrådsgavlar. Efter att den förevisats på H55-utställningen i Helsingborg 1955 kom den att bli en enorm succé. Hyllan är idag en klassiker och nytillverkas.