Tesil, delvis förgylld, längd 17 cm, stämplad kyrillsikt G.S, otydlig kontrollmästarstämpel, sannolikt 1898-1908.
Citrongaffel, kloformad med förgyllt skaft, längd 11 cm, otydlig mästarstämpel, sannolikt P.J. Silventoinen (aktiv 1886-1908), S:t Petersburg.
Teskopa, förgyllt blad, graverad dekor, stämplad i Kostroma 1908-17.
Sammanlagd vikt 95 g.
Smärre slitage. Teskopan med graverade initialer och två små hål.