Delbart skåp. Fanerat med bland annat valnöt. Belsag av mässing. Skåpsdörrar med bakomvarande hyllinredning. Nederdel med fyra lådor. Fötter med "claw and ball". Höjd 224 cm. Bredd 188 cm. Djup ca. 47 cm. Nyckel finns.
Slitage. Renoverat och kompletterat. En hylla lös. Kröndekoration lös. Lås i lådor ej fullt funktionerande. Smärre skador.