Teservis, 3 snarlika delar, silver, Moskva 1830-tal.

Tekanna, sockerskål med lock och mjölkkanna, samtliga invändigt förgyllda och med samma graverade adelsvapen.
Tekannan och mjölkkannan med hänkel i elfenben, tekannan med pålagda antikiserande dekor, rosenbård. Tekannans lock på gångjärn, elfenbensknopp. Mjölkkannan med pålagd dekor av romantiskt par i båt, "Amitie" på seglet. Tekannan och mjölkkannan med oidentifierad kyrillisk mästarstämpel, Moskva 1838.
Sockerskål med blomsterbård, pärlstavsdekor, locket med elfenbensknopp. Mästarstämpel Fedor Frolov, Moskva 1830-tal.
Tekannans längd 22 cm, höjd 14,5 cm, sockerskålens bredd 17 cm, mjölkkannans höjd 12 cm.
Totalvikt 980 g.

Please, note that the item cannot be exported outside the European Union as long as the EU stricter domestic measures relating to ivory are in place.

Tekannans hänkel lagad. Åldersrelaterat slitage. Någon smärre buckla.

Utropspris
1 000 EUR
Om Cites
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492