Spegelram fanerad med mahogny. Bronserad och skuren dekor samt flankerande kolonner. Höjd 212, bredd 87 cm. Konsolbord i mahogny. Skuren dekor av lejon och akantus med bronserade detaljer. List i mässing av ekollon och blad. Etikettmärkt. Bredd 94, djup 51, höjd 73 cm.
Slitage. Fanerskador. Lagningar. Delar av listverk har fallit av, medföljer. Del av bakstycke sitter löst.