Skålfat, Kangxi, med dekor i underglasyrblått samt brämet dekorerat med emaljfärger. Diameter 23 cm. Två mindre fat med dekor av figurscen i underglasyrblått. Diameter 10 cm. Vas 'Meiping' med dekor i underglasyrblått med Kangxis märke i botten, men senare. Höjd 15 cm.
Slitage. Fatet med ett smärre nagg. Ett av de mindre faten med smärre nagg. Vasen med omfattande lagningar.